200W 808nm QCW CS Single Bar Diode Laser
Features
Standard CS type passive cooler with 10mm wide laser diode bar
With FAC is available, Fast Axis Divergence(FWHM) 1Deg
CW mode: 40W 80W QCW: 200W
Higher power is also available, pls conatct us for more choice.
Applications
Printing
Medica
Collimated solid state laser pumping
Direct applications such as material processing

Data sheet
Item no. CC808DL200
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power Per Bar | 200W |
| Number of Bars | 1 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg (FAC 1Deg) |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 12Deg |
| Pulse Width | 200us |
| Frequency | 100Hz |
| Duty Cycle | 2% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 200A |
| Threshold Current Ith | 25A |
| Operating Voltage Vop | 1.8V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature (No Condensation) | 25℃ |
| Storage Temperature (No Condensation) | -40-80℃ |
Drawing

FAQ:
Do you have any MOQ limit?
Low MOQ, 1pc for sample checking is available
Could you do OEM(design and manufacture lasers for customer)?
Yes, we we have professional R&D team including software, hardware, electronics and designers 3D department and have enough ability to manufacture lasers completely according to customer's requirements.
Hot Tags: 200w 808nm qcw cs single bar diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










