1064nm 400W Fiber Coupled diode laser
Feature:
- 1064nm wavelength
- Spectrum Width FWHM: 5nm
- Fiber Connector: Bare end
Applications:
- Industrial engraving
- Industrial manufacturing
- Scientific experimentation

Specifications:
Item No.:FC1064DL400
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength | 1064nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 400W |
| Spectrum Width FWHM | 5nm |
| Fiber | |
| Fiber Core |
200um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Jacket Diameter | 0.9mm |
| Fiber Connector | Bare end |
| Electrical | |
| Threshold Current Ith | 2A |
| Operating Current Lop | 18A |
| Operating Voltage Vop | 50V |
| Thermal | |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
| Test Temperature | 25℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Drawing:

This product delivers in 200 μm core fiber, using a new generation of high power proprietary chips optimized to maintain reliability at high power.
The multimode pump module is bright, small, and has simplified thermal management. The diodes operate as distributed heat sources, allowing for a water-cooled architecture with predictable high reliability.

Hot Tags: 1064nm 400w fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode Made in China, Fiber Coupled Laser Diode, , Fiber Coupled Laser Diode China, Fiber Coupled Laser Diode factory, Fiber Coupled Laser Diode suppliers












