808nm Fiber Coupled Laser Diode
Product Overview:
808nm, 350 W Laser Diode - High Power Fiber Coupled Module
Advanced processes for coupling efficiency allows these modules to deliver up to 95% of their output power within 0.16 NA.
The multimode pump module offers high brightness, small size, and simplified thermal management. The diodes operate independently as distributed heat sources, allowing air- or water-cooled architectures with predictable high reliability.
Key Features
High Reliability Multi-Single Emitter Design
200 μm Core Diameter Fiber Pigtail
95% Power in NA: 0.16
Back Reflection Isolation 1040 nm - 1200 nm
Spec sheet
Item Number: FC808DL350
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 350W |
| Fiber | |
| Fiber Core Diameter | 200um |
| Fiber Length | 1.0m, can be customized |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Electrical | |
| Operating Current | 12A |
| Threshold Current | 2A |
| Operating Voltage | 80V |
| Thermal | |
| Test Temp. | 25℃ |
| Wave Temp. Coefficient | 0.35nm/℃ |
Package Drawing
Proper Handling and Operation of Diode Lasers
Diode lasers are highly susceptible to damage from ESD and from temperatures exceeding their specified safe operating range. The user is advised to use care and proper ESD safety practices when handling them to avoid damage to the laser. A properly rated low noise current source, a low thermal resistance mount and a temperature controller should be used for optimal device performance and reliability.
Hot Tags: 808nm fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers China










