70W Continuous Wave Medical Fiber Coupled Diode Laser
Features:
- High Coupling Efficiency
- High Stability and reliability
- Long service life
- Quick Delivery
Applications:
- Laser surgery: for precise cutting and coagulation of tissues, reducing bleeding and trauma.
- Skin treatments: such as hair removal, blemish removal, skin rejuvenation and acne treatment.
- Physical Therapy: for anti-inflammation, pain relief and promoting tissue repair.
- Dental treatments: e.g. teeth whitening, gum surgery, etc.

Optical fiber coupling is used in various fields, with different power and wavelength. The application field will also be different according to the wavelength and power. 70W 915nm Fiber Coupled Diode Laser With CW working mode, uaually used in Medical applications, Printing Systems.
Data Sheet
Item No: FC915DL70
Item Name:CW 70W Medical Use Fiber Coupled Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 915±10nm |
| Output Power | 70W |
| Working Mode | CW |
| Spectral Width FWHM | 4nm |
| Fiber | |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1-2M |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 12.5A |
| Threshold Current Ith | 0.9A |
| Operating Voltage Vop | 15V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.3nm/℃ |
Drawing:

Why choose our fiber-coupled lasers?
High power output: the power range covers a wide range to meet a variety of applications.
Precise control: fiber-coupled design ensures efficient laser energy transmission and flexible operation.
Stable and reliable: advanced diode laser technology, stable performance and long life.
Multi-functional applications: suitable for medical surgery, material processing, scientific research experiments, cosmetic skin care and other fields.
Our Product Advantages:
Medical-grade precision: Provide safe and efficient laser energy for surgery and treatment.
Industrial-grade durability: meets the demands of harsh industrial processing environments.
Research-grade performance: Provide high-precision, tunable laser light sources for laboratories.
Hot Tags: 70W Continuous Wave Medical Fiber Coupled Diode Laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode factory










