Description
50W 940nm Fiber Coupled Laser Diodes
50W 940nm Fiber Coupled Laser Diodes has been developed for pumping, medical or materials processing applications. It offers up to 50W output through a 105μm fiber.

Drawing

Data sheet
| Optical | |
| Center Wavelength | 940nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 50W |
| Spectral Width FWHM | <7nm |
| Slope Efficiency | >4W/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >40mm |
| Fiber Core/Cladding/Buffer Diameter | 105um/125um/250um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | <11.5A |
| Threshold Current Ith | <0.6A |
| Operating Voltage Vop | <8.5V |
| Power Conversion Efficiency | >40% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Certification
Hot Tags: 50w 940nm fiber coupled laser diodes suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, wholesale Fiber Coupled Laser Diode










