Material Processing 50W 940nm Fiber Coupled Diode Laser
Features:
- Stable performance and long operating lifetime
- Fiber:200um/1-2m/0.22NA/Bare End
- Small size and light weight
- Parallel sealing process, anti condensation design
- Compact structure, good heat dissipation performance
Applications:
- Solid State Laser Pumping
- Medical Treatment
- Material Processing

These Diode Laser can provide solutions for fiber lasers, and ensure the reliability, stability and long life of each product through all aspects of detection and aging treatment. We can provide a variety of output power and a wide range of wavelengths. For pulsed lasers, their pulse width ranges from femtosecond to nanosecond.
Data Sheet
Item No: FC940DL50
Item Name: Material Processing 50W Fiber Coupled Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 940nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 50W |
| Spectral Width FWHM | <7nm |
| Slope Efficiency | >4W/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >40mm |
| Fiber Core/Cladding/Buffer Diameter | 105um/125um/250um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | Bare |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | <11.5A |
| Threshold Current Ith | <0.6A |
| Operating Voltage Vop | <8.5V |
| Power Conversion Efficiency | >40% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Temperature Coefficient | ~0.35nm/℃ |
Drawing:

Note:
-
Avoid eyes or skin exposure to direct or scattered radiation
-
ESD precautions must be taken
-
Use constant current power supply. Avoid surge current
-
Laser diode must be used according to the specifications
Hot Tags: material processing 50w fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, wholesale Fiber Coupled Laser Diode










