35W 976nm CW Fiber Coupled Diode Laser For Pumping
976nm laser diodes are available with multi-mode beam profiles, and with fiber coupled outputs. Contact us for a quote, for technical support, or help in selecting the best laser.
Feature:
High Efficiency
105um Fiber Core, 1.5m Fiber Length
Compact Design, Convenient to use
High Brightness
Application:
Medical and Cosmetic treatment
Bio-Medical instrument
Material Processing
Fiber Laser Pumping

Data Sheet
Item No: FC976DL35
Item Name: 976nm Fiber Coupling Diode Laser 35W
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 976nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 35W |
| Spectral Width FWHM | 0.5nm |
| Spectral Width FW90%E | ≤4nm |
| Polarization Mode | TE |
| Fiber | |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Core/Cladding Diameter | 105um |
| Connector Type | SMA905 |
| Fiber length | 1.5m |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 9.5A |
| Threshold Current Ith | 0.5A |
| Operating Voltage Vop | 8.5V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
Drawing:

Packing

Payment
T/T and Western Union, For your Choice
Package
FedEx,DHL Express,UPS,TNT
Return Policy
Buyer Pay the Shipping Cost.
Warranty
1.5 years warranty time, in 1 years, all the service are free.
Hot Tags: 976nm fiber coupling diode laser 35w suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










