800W 976nm High Power Fiber Coupled Diode Laser
800W 976nm High Power Fiber Coupled Diode Laser, the superior combination of high output power and brightness is backed by extensive reliability testing across a wide range of operating temperatures, drive currents and lifetime tests.
Key Features:
Up to 800W CW output power
976nm standard wavelength
220µm core diameter MM fiber
0.22 Numerical Aperture
Highly efficient
Highly stable
Superior beam quality
Long diode lifetime
Extreme brightness
Multiple single emitter-based diode lasers
High reliability
1040 – 1200 feedback protection
Specification:
Item no. FC976DL800
| Optical | |
| Center Wavelength | 976±10nm |
| Output Power | 800W |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Slope Efficiency | 18W/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >65mm |
| Fiber Core Diameter | 220um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | Bare End |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 25-28A |
| Threshold Current Ith | 1.1A |
| Operating Voltage Vop | 62~64V |
| Power Conversion Efficiency | 43% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20-55℃ |
| Temperature Coefficient | ~0.35nm/℃ |
Package Drawing
Hot Tags: 800w 976nm high power fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










