Description
5mW 760nm Fiber Coupled Diode Laser
5mW 760nm Fiber Coupled Diode Laser
Features
- 760nm Single-Frequency
- 5mW Output Power
- Butterfly Package with Internal TEC
- 2MHz Linewidth
- Oxygen Sensing Applications
Applications
- Treatment of skin diseases
- Treatment of minimally invasive surgery
- Cosmetic

- These lasers are single-frequency DFB lasers with an output power of 5 mW and a center wavelength of 760 nm in a fiber-coupled, 14-pin butterfly package.
- They are also available with thermistors, monitoring photodiodes, and thermoelectric coolers.
- The lasers are tunable and RoHS compliant.
- These lasers are sensitive to optical feedback and may require the use of optoisolators to avoid any interference with the emission spectrum. Operating at moderate temperatures on a proper heat sink will help extend the life of the diode.
Date Sheet
Item Number: FC760SM0005
| Optical | |
| Center Wavelength | 760nm |
| Wavelength Tolerance | ±1nm |
| Output Power | 5mW |
| Fiber | |
| Fiber | Hi780 |
| Fiber Length | >1m |
| Fiber Connector | FC/APC or Bare |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 100mA |
| Threshold Current Lth | 90mA |
| Operating Voltage Vop | 2.5V |
| PD | Available |
| TEC | Available |
| Thermistor | Available |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 25℃ |
| Storage Temp. | -40~80℃ |
Drawing:


laser diode with single mode fiber

laser diode with multimode fiber

Hot Tags: 5mw 760nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










