Description
808nm 500W 600W Laser Bar Module
Advantages:
Ausn Bars imported from Jenoptik Germany
FAC Fast Axis Compression TECH
Wavelength 808 or mix wavelength as 755, 808 and 1064, for your choice
Warranty: 18 Months and up to 60 millions shots
Used for most of diode laser hair removal machine from China


Data sheet
Item No.:WC808VS600
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power Per Bar | 50W/60W |
| Number of Bars | 10 |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~50A/60A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~19V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Others | |
| Coolant | Distilled Water |
| Flow Rate/Bar | 4~6L/min |
| Max Inlet Pressure | 350~500kPa |
| Water Temperature(No Condensation) | 23~27℃ |
| Filtered Water Particles | <20μm |
Package Drawing

Hot Tags: 808nm 500w 600w laser bar module suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










