1200W 808nm QCW Diode Laser Bar Lasertel T6
1200W 808nm QCW Vertical Stack Diode Lasertel T6. With special design and high power, attracting a lot of attention. Its quality and reliability enable customers to differentiate the performance of their hair removal systems for aesthetic market as well as serving the medical application market.
Quick Detail:
12 laser bars, our laser bar is imported from Germany
808nm central wavelength, 1200W ouput power
QCW working mode,<20% duty cycle
Small gap between laser bars,<10um filtered water particles
Special design for haire removal applications
Data Sheet
Item No: WC808VS1200
Item Name: 808nm QCW Diode Laser Bar Lasertel T6
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power Per Bar | 100W |
| Number of Bars | 12 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 12Deg |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current | 100A |
| Threshold Current | 20A |
| Operating Voltage | 24V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Others | |
| Coolant | Distilled Water |
| Flow Rate/Bar | 4.5L/min |
| Max Inlet Pressure | 350~500kPa |
| Water Temperature(No Condensation) | 23~27℃ |
| Filtered Water Particles | <20μm |
Drawing:

Hot Tags: 808nm qcw diode laser bar lasertel t6 suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










