Diode 808 Spare Parts
Features:
Special design for most Chinese hair removal machine, such as ADSS, Apolo, Sincoheren, etc.
Over 50million Shots Lifespan and 1.5 Years Warranty.
Ausu Soldering ensure high reliability
808nm or triple wavelength mix for your choice
High power and long lifetime
For more info, pls contact me freely! (info@brandnew-china.com)
Data sheet
Item No.:WC808VS600
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power Per Bar | 50W/60W |
| Number of Bars | 10 |
| Pulse Width | ≤400ms |
|
Duty Cycle |
≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~50A/60A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~19V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Package Drawing
FAQ:
Can you provide technology supports?
Yes, we have a professional technology supporting team for your timely services.
How to proceed an order?
1. Contact us for more details by email
2. We send PI to you for payment, payment term is T/T or Western Union
3. Once payment is done, we will arrange production
4. Delivery time is 1-2 weeks depends on different order qty and request.
5. After delivery, we will send you DHL UPS FedEx TNT tracking no.
Hot Tags: diode 808 spare parts suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










