20000m Meter Military Laser Rangefinder
Advantages:
Laser Ranging: 200m~20km
Ranging accuracy: ±1m
Accurate range rate: ≥98%
Weight: ≤800g
Operating frequency: 0.2Hz Emergency 1Hz continuous working 60s
Laser rangefinder is used in a wide range of applications and can be used separately for ranging. They also widely used in large and medium-sized drones, reconnaissance vehicles, anti-control vehicles, reconnaissance helicopters, ships, stepping vehicles and other weapons platforms.

Operating wavelength | 1.06μm,1.57μm |
| Operating frequency | 0.2Hz Emergency 1Hz continuous working 60s |
| Laser Ranging | 1.06μm: 200m~17km 1.57μm: 200m~20km |
| Ranging accuracy | ±1m |
| Accurate range rate | ≥98% |
| Operating temperature | -40℃~+60℃ |
| Power supply | 24V |
| Weight | ≤800g |
| Dimensions | 72x52x160mm |
Application:

Why choose us and you will get a stable business ?
HANGZHOU BRANDNEW TECHNOLOGY CO., LTD.
Cooperated with Institute of semiconductors Chinese academy of sciences and Zhejiang University, Today, over 60 technicians and 2 scientists, 20 technicians are with PHD degree. Production space is 10000 Class Lab Clean Room with 2000 square meters. Turnover per year is more than 10M US dollars.
BrandNew's strengths are in talent employees, quality engineering,Process control, product development and volume manufacturing.
Contact us freely for more info: info@brandnew-china.com
Order Procedure:
1. Contact us for more details by email
2. We send PI to you for payment, payment term is T/T or Western Union
3. Once payment is done, we will arrange production
4. Delivery time is 1-4 weeks depends on different order qty and request.
5. After delivery, we will send you DHL UPS FedEx TNT tracking no.
Hot Tags: 20000m meter military laser rangefinder suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










