2W 785nm Single Laser Chip on Submount
Features
Industrial standard AlN submounts
AuSn soldering ensures long term reliability
Available wavelengths: 780-1960nm
High Efficiency, Long life
Applications
Efficient pumping of DPSSL and fiber lasers
Material processing
Medical
Illumination

Data sheet:
Item No.: COS785DL2
| Optical | |
| Center Wavelength | 785nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 2W |
| Spectral Width FWHM | 4nm |
| Slope Efficiency | 1.0W/A |
| Fast-Axis Divergence | 30Deg |
| Slow-Axis Divergence | 10Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 2.2A |
| Threshold Current Ith | 0.5A |
| Operating Voltage Vop | 1.8V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15-55℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Package Drawing:

FAQ:
How to proceed an order?
1. Contact us for more details by email
2. We send PI to you for payment, payment term is T/T or Western Union
3. Once payment is done, we will arrange production
4. Delivery time is 1-2 weeks depends on different order qty and request.
5. After delivery, we will send you DHL UPS FedEx TNT tracking no.
Hot Tags: 2w 785nm single laser chip on submount suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










