2W 850nm VCSEL Diode laser LED IR 4040 Effective Treatment
4040 VCSEL Features:
- Center Wavethength: 850nm
- Morking Mode: QCW
- Emitter Quantity: 410
- Effective Treatment
4040 VCSEL Applications:
- Automotive
- Aerospace
- Electromechanical Engineering
- Hair Removal

Item No.: VC850SMD2
Item Name: 850nm 2W VCSEL Laser
Datasheet:
| Optical | |
| Center Wavelength | 850nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power | 2W |
| Pulse Width | 0.5ms |
| Duty Cycle | 1% |
| Divergence Angle | 22Deg |
| Emitter quantity | 410 |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 2.8A |
| Threshold Current Lth | 600mA |
| Operating Voltage Vop | 2.2V |
| Thermal | |
| Test Temp. | 25℃ |
| Storage Temperature | -40~+105℃ |

1: Optical communication, as a fast, efficient and wireless communication method, has been widely noticed and applied. Among them, the application of 4040 850nm VCSEL diode laser technology has greatly improved the speed and efficiency of optical communication. Because of the high modulation frequency of 4040 850nm VCSEL diode laser, which can reach the gigahertz level, they become an important light source in fiber optic communication and free-space optical communication.
2: In short-distance communication, the combined use of 4040 850nm VCSEL diode laser and multimode optical fibers, which is no longer an unattainable goal for modern network applications, is a level that can be easily reached.
4040 850nm VCSEL diode laser technology has many other applications. For example, it can be used in areas such as biomedical imaging, sensing and scanning technology. Further development in these fields will further promote the progress and application of 4040 850nm VCSEL diode laser technology.

Hot Tags: vcsel led ir 850nm 4040 smd led diode laser hair removal 1w 2w laser effective treatment suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode China, Fiber Coupled Laser Diode, , Fiber Coupled Laser Diode factory, , Fiber Coupled Laser Diode Made in China













