Description
As a professional brand in the wholesale Fiber Coupled Laser Diode, Fiber Coupled Laser Diode Made in China, Fiber Coupled Laser Diode field, we have now become a customized wholesale Fiber Coupled Laser Diode, Fiber Coupled Laser Diode Made in China, Fiber Coupled Laser Diode company integrating a variety of products. The sales channels are divided into franchise, direct sales and domestic and foreign bulk businesses. We welcome all customers. We integrate the spirit of pursuing excellence into our corporate DNA and make advanced industry technology fit the pulse of the times.
10W 808nm Fiber Coupled Laser Diode
Specifications
| Item No.: FC808DL8 | |
| Item Name: 10W 808nm Fiber Coupled Laser Diode | |
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 808±5nm |
| Output Power | 10W |
| Working Mode | CW |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| >90% Power | 0.15NA |
| Slope Efficiency | 0.95W/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >60mm |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Core/Cladding/Buffer Diameter | 200um/240um/320um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 10.5A |
| Threshold Current Ith | 1.8A |
| Operating Voltage Vop | 2.0V |
| Power Conversion EffiCciency | 40% |
| Thermal | |
| Operating Temperature (Non-Condensing) | 15~35℃ |
| Storage Temperature (Non-Condensing) | -30-70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |

Our Company

Certifications

Contact us
|
Hot Tags: 10W 808nm Fiber Coupled Laser Diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode China, Fiber Coupled Laser Diode Made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode factory, Fiber Coupled Laser Diode
Technical Parameters
Our concentrate on is always to consolidate and enhance the excellent and service of present solutions, in the meantime regularly develop new products to meet distinctive customers' demands for Portable Diode Laser Hair Removal 808nm Fiber Coupled Laser Diode Portable Hair Removal .... We believe that the synergy of all employees in behavior is our guarantee to enhance the execution. We strive to create more advanced enterprise core competitiveness.











