3W 1064nm C-Mount Diode Laser
3W 1064nm C-Mount Diode Laser is a type of semiconductor laser that uses a cylindrical metal mount to attach to other components. The C-Mount design makes it easy to attach the diode to other components such as optics, heat sinks, or drivers. This mount design also provides better heat dissipation, allowing the diode to operate at higher power levels without overheating.

Overview
Features:
Cost effective
High Output Power
High Dynamic Range
High Efficiency
Standard Low Cost Package
Fast axis divergence matched to slow axis
Other packages are available upon your choices,
such as TO Package, F-Mount Package, CS Package,Fiber Coupled Laser Diode, etc.
Applications:
OEM Medical
DPSS pump source
LiDAR
Military / Aerospace

Specification:
Item No.: CM1064DL3
| Optical | |
| Center Wavelength | 1064nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 3W |
| Spectrum Width | 3.5nm |
| Polarization Mode | TE |
| Slope Efficiency | ≥1.0W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ≤4A |
| Threshold Current Ith | ≤0.45A |
| Operating Voltage Vop | ≤2.3V |
| Power Conversion Efficiency | ≥45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20-25℃ |
| Storage Temperature | -40~85℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Package drawing:

Hot Tags: 3w 1064nm c-mount diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










