100W 940nm VCSEL TO Diodes
Overview
Features:
940nm single longitudinal mode
Low wavelength drift
Circular Spot
High reliability
Easy to collimate
Applications:
Scanning LiDAR
Pump source of solid-state laser
Laser machining
3D sensors


Note
1. Stresses greater than those listed under "Absolute Maximum Ratings" may cause permanent damage to the device. This is a stress rating only and functional operation of the device at these or other conditions above those indicated in the operations section for extended periods of time may affect reliability.
2. In its maximum rating diode laser operation could damage its performance or cause potential safety hazard such as equipment failure.
3. Electrostatic discharge is the main reason for the laser fault of the diode. Take effective precautions against ESD. When dealing with laser diodes, use the wrist strap, grounding work surface and strict antistatic technology.
Spec sheet
Item No.: TO940VC100
| Optical | Typ. |
| Center Wavelength | 940nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Divergence | 23Degree |
| Output Power | 100W |
| Pulse Width | 6ns |
| Frequency | 160kHz |
| Electrical | |
| Threshold Current Ith | 0.1A |
| Operating Current Iop | 59A |
| Operating Voltage Vop | 56V |
|
Thermal |
|
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40-125℃ |
Size Drawing

Hot Tags: 100w 940nm vcsel to diodes suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










