Description
5mW 850nm VCSEL Die single emitter VCSEL chip
Feature
- 850nm single emitter VCSEL chip
- Typical 5mW output power
- Chip size: 170 x 170um
- Multi-mode beam profile
- -40 to 80℃ operating temperature
Application
- Laser display
- Laser lighting
- Automotive electronics
- Laser processing

Date sheet
Item Number: VC850LC0005
| Optical | |
| Center Wavelength | 850nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power | 5mW |
| Power Slope Efficiency | 41% |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 25mA |
| Threshold Current Lth | 1.3mA |
| Operating Voltage Vop | 2V |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 25℃ |
Drawing:
VCSEL Technology:
VCSEL technology is a popular form of laser emission and is unique in that VCSELs emit light directly and vertically.
VC is emitted directly from the top, so the light source is extremely directional, meaning it can be precisely controlled and directed.

Hot Tags: 5mw 850nm vcsel die suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










