Description
300W QCW 760nm Vertical Stack Diode Laser
Features:
- High Power
- High Efficiency
- Long Lifetime
- High Precision
Applications:
- Mainly for beauty machine:
- Acne Treatment
- Contract Large Pores
- Cryolipolysis Slimming
- Permanent Painless Hair Removal
- Skin Rejuvenation
- (Skin Tightening, whitening and lifting)
- Wrinkles Removal
- Teleangiaectasies

Hot Product 300W 760nm QCW Water Cooled Vertical Stack Laser Diode

Specification
Item No.: WC760VS300
Item Name: 300W 760nm QCW Water Cooled Vertical Stack Diode Laser
| Optial | |
| Center Wavelength | 760±20nm |
| Output Power | 120W |
| Number of Bars | 2 |
| Working Mode | CW/QCW |
| Output Per Bar | 60W |
| Number of Bars | 5 |
| Bar to Bar spacing | 2mm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | ≤38Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | ≤12Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ≤55A |
| Threshold Current Ith | ≤12A |
| Operating Voltage Vop | ≤9V |
| Power Conversion Efficiency | ≥45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Others | |
| Coolant Filtered Water | |
| Flow Rate/Bar | 3-3.5L/min |
| Max Inlet Pressure | 400kPa |
| Water Temperature(No Condensation) | 15~25℃ |
| Filtered Water Particles | <20μm |
Drawing:


Hot Tags: 300W QCW 760nm Vertical Stack Diode Laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










