The 10bars 2000W 808nm vertcial stack Laser diode is a state-of-the-art laser module designed for high-power applications. Operating at a center wavelength of 808nm with a ±10nm tolerance, this laser achieves an impressive output power of 2000W in Quasi-Continuous Wave (QCW) mode.
After-sales Service Provided
Online support, Video technical support, Field installation, commissioning and training, Field maintenance and repair service
Warranty 18 Months
Feature
808nm wavelength
10bars, 200W per/bar, 2000W in total
80ms pulsed width, 10% duty cycle
Fast Asix Divergence 38Deg
Fast delivery time with DHL
Application
Hair removal
Medical use
Tattoo removal

Item Number: WC808VS2000
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power | 2000W |
| Number of Bar | 10 |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Pulse Width | <7ms |
| Frequency | <10Hz |
| FWHM | 38/12Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 180A |
| Threshold Current Lth | 25A |
| Operating Voltage Vop | 18V |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Coolant |
Distilled Water |
| Flow Rate/bar | 4-6L/min |
| Max Inlet Pressure | 350~500kPa |
| Filtered Water Particles | <20um |
| Water Temperature | 23~27℃ |
Drawing:

Hot Tags: 2000w 808nm vertical stack laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers, , , Fiber Coupled Laser Diode, Fiber Coupled Laser Diode Made in China















