
1600W 808nm QCW 32 Bars Vertical Stack Diode Laser For Weight loss Beauty Equipment
Feature:
32 Laser Bars, 50W output power per bar
Small bar-to-bar pitch for increased brightness
QCW working mode, 808nm standard wavelength
Customized geometries and housings available
Center hole for module alignment
Application:
Hair removal machine handle replacement
Face lifting
Tattoo removal
Wrinkle removal
Material processing
1600W 808nm Vertical Stack Diode Laser can be used for weight loss beauty equipment, with 32 laser bars. Our Laser Bars are imported from Germany, with long lifetime, high reliability and stability. This product usually used in hair removal machine handle replacement and repairing, suitable for most Beauty machine.

Data Sheet
Item No: WC808VS1600
Item Name: 32 Bar Weight Loss Laser Stack
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power | 1600W |
| Number of Bars | 32 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 12Deg |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current | 50A |
| Threshold Current | 10A |
| Operating Voltage | 58V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Others | |
| Coolant | Distilled Water |
| Flow Rate | 5~6L/min |
| Max Inlet Pressure | 350~500kPa |
| Water Temperature(No Condensation) | 23~27℃ |
| Filtered Water Particles | <20μm |
Drawing:
Hot Tags: 32 bar weight loss laser stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










