15W 808nm Single Bar Laser Diode
Product Description
Laser CS packaging, in the field of semiconductor lasers, usually refers to a specific packaging structure, especially for semiconductor laser bars (also called laser bars or laser chips). The "CS" here may stand for conduction cooling or similar packaging technology, which is used to effectively manage the large amount of heat generated by the laser bar during operation.
Key parts:
Mounting substrate or cooler: This is usually a Cu/CuW heat sink, MCC (microchannel cooler) or MaCC (macrochannel cooler), etc., which is used to conduct and dissipate the heat generated by the laser bar. These coolers are designed with complex structures, such as microchannel layers, to provide efficient heat conduction paths1.
Laser bar: This is the core part of the semiconductor laser, responsible for generating the laser beam. During operation, the laser bar generates a lot of heat, which needs to be dissipated by the cooler
Drawing:

Data sheet:
| Optical | |
| Center Wavelength | 808±5nm |
| Output Power | 15W |
| Spectrum Width (FWHM) | <5nm |
| Polarization Mode | TE |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 20A |
| Threshold Current Ith | 5A |
| Operating Voltage Vop | 2V |
| Power Conversion Efficiency | 40% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~30℃ |
| Storage Temperature | 0~55℃ |
Hot Tags: 15w 808nm single bar laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










