Description
808nm 40W Conduction Cooled Laser Diode Single Bar
Product Description Item No.: WC808SB40 | |
Item Name: 808nm 40W Conduction Cooled Laser Diode Single Bar
| |
Specifications | |
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 40W |
| Spectral Width FWHM | ≤3nm |
| Spectral Width FW90%E | ≤6nm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 39Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 10Deg |
| Polarization Mode | TM |
| Slope Efficiency | ≥1.0W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ≤110A |
| Threshold Current Ith | ≤20A |
| Operating Voltage Vop | ≤2V |
| Power Conversion Efficiency | ≥54% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 22~28℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.28nm/℃ |
| Coolant | Deionized Water |
| Flow Rate/Bar | 0.4-0.7L/min |
| Max Inlet Pressure | 380kPa |
| Resistivity | 0.25-5MΩ*cm |
Product size:

Packing
20pcs set in a case(According to your request).

Delivery
Normally 1-2 Weeks,FedEx,DHL Express,UPS,TNT.

Payment Term
T/T and Western Union are for your choices.
Return Policy
Buyer Pay the Shipping Cost.
Our Company
![]()

Core Competency
◆ Diode
Packaging ◆ Beam Shaping
◆ Reliability Testing ◆ Efficient Cooling
Factory View



Certifications


Contact Us


Hot Tags: 808nm 40W Conduction Cooled Laser Diode Single Bar suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China












