Description
|
160w 808nm Horizontal CW Laser diode Module BNI Brand Advantages: 1.High Efficiency 2.High-precision 3.Low Environmental Requirements 4.Long Working Lifetime 5.Non-contact usage
Applications: 1.Cosmetology 2.Hair Removal 3.Medical Therapeutics
|
Specification
Item NO:CC808HA160
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Output Power | 40w*4W |
| Number of Bar | 30 |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| FWHM | 12/32Deg |
| Polarization Mode | TM |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 40A |
| Threshold Current Lth | 9A |
| Operating Voltage Vop | 8V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 25-28℃ |
| Storage Temperture | -40-70℃ |
| Coolant |
4LPM |
| Iput Water Pressure |
0.4,Mpa |
Hot Tags: 160w 808nm Horizontal Laser diode Module BNI Brand suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










