80W 808nm Diode Laser Bar with FAC
A high-power laser diode bar is built on a microchannel cooler to provide an extremely compact source of very high-intensity light. Proprietary, highly reliable hard-soldered microchannel coolers drastically simplify the water-cooling requirement and enable high-power output at CW or QCW without sacrificing operating lifetime. It is ideal for 24/7 industrial applications requiring high reliability, ON/OFF pulsed operation, and small device size.
The standard product currently covers 8xx nm, 9xx nm, and 10xx nm wavelengths. Optionally, it can be equipped with fast-axis collimation (FAC) lensing as well as custom beam shaping. Other customized configurations and wavelengths are available upon request.
Data sheet
Item No.: WC808SB80
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 80W |
| Spectral Width FWHM | ≤3nm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 28Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 8Deg |
| Slope Efficiency | ≥1.15W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ≤120A |
| Threshold Current Ith | ≤22A |
| Operating Voltage Vop | ≤2.2V |
| Power Conversion Efficiency | ≥55% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 22~28℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.28nm/℃ |
| Coolant | Deionized Water |
| Flow Rate/Bar | 0.4-0.7L/min |
| Max Inlet Pressure | 380kPa |
| Resistivity | 0.25-5MΩ*cm |
Drawing
Hot Tags: 80w 808nm diode laser bar with fac suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










