Description
80W 808nm Laser Diode Bar on CS Type Passive Cooler
Features
Passive 12.6mm x 24.8mm Cu block mini-cooler
Standard CS type passive cooler with 10mm wide laser diode bar
808nm, 940nm, and 1064nm...(others available on request)
Applications
Printing
Medica
Collimated solid state laser pumping
Direct applications such as material processing

Data sheet
Item no. CC808DL80
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 80W |
| Spectral Width FWHM | ≤5nm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 40Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 10Deg |
| Slope Efficiency | ~1.1W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 45A |
| Threshold Current Ith | 7A |
| Operating Voltage Vop | 2.0V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 10~35℃ |
| Storage Temperature | -40-55℃ |
| Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing

Absolute Maximum Ratings may be applied to the Device for short period of time only. Exposure to maximum ratings for extended period of time or exposure above one or more max ratings may cause damage or affect the reliability of the Device.
Hot Tags: 80w 808nm laser diode bar on cs type passive cooler suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










