Material Processing 20W 808nm Conduction Cooled CS
Diode Laser Module
|
Applications
Medical Processing
Scientific Researches
Laser Industry
Specifications
| Item No.: CC808SD20 | |
Item Name: Material Processing 20W 808nm Conduction Cooled CS Diode Laser Module | |
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Working Mode | CW |
| Output Power Per Bar | 20W |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 39Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 14Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 20A |
| Threshold Current Ith | 5A |
| Operating Voltage Vop | 1.9V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 13~32℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Wavelength Temp Coefficient | 0.3nm/℃ |
Packing
One set in a case(According to your request).
Delivery
Normally 1-2 Weeks,FedEx,DHL Express,UPS,TNT.

Payment Term
T/T and Western Union are for your choices.
Return Policy
If Return, Buyer Pay the Shipping Cost.
Our Company

Hangzhou Brandnew Technology Co., Ltd.
Founded in 2011, BrandNew, the laser diode company, manufactures high-power diode lasers and systems in a wide range of output powers and wavelengths including fiber-coupled, stack bar lasers and plug and play lasers.
Cooperated with Institute of semiconductors Chinese academy of sciences and Zhejiang University, Today, over 60 technicians and 2 scientists, 20 technicians are with PHD degree. Production space is 10000 Class Lab Clean Room with 2000 square meters. Turnover per year is more than 10M US dollars.
BrandNew’s strengths are in talent employees, quality engineering,Process control, product development and volume manufacturing.
With the most reasonable price and perfect services, to provide the best products to the customer demand as the guidance, to improve customer production efficiency and quality as the goal, constantly introducing advanced foreign technology and products, bring more comprehensive site solutions for our customers.
Certifications

FAQ
Q1. About MOQ.
The MOQ. is 1 sets for our existing product.
Q2. After sale service.
1. We offer an instant 7 days return policy. (7 days after receiving the items)
2. If the items are defective, please notify us within 3 days of delivery.
3. Any items must be returned in their original condition to qualify for a refund or replacement.
4.If you have any question, please contact us via E-mail or Sales manager.
Contact Us
















