Description
40W 830nm CW Conduction Cooled Diode Laser With Optional FAC

Main Features:
CW Working mode
Conduction Cooled
19 emitters counting via small current
Wide applications,such as pumping, medical,scientific research
Specifications:
Item No.: CC830SB40
| Optical | |
| Center Wavelength | 830nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Working Mode | CW |
| Output Power Per Bar | 40W |
| Number of Bars | 1 |
| Number of Emitter | 19 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 36Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 12Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 42A |
| Threshold Current Ith | 7A |
| Operating Voltage Vop | 1.9V |
| Slope Efficiency | 1.1W/A |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |

Hot Tags: 830nm 40Watt Conduction Cooled Single Bar Diode Laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










