100W 940nm MCC Diode Laser Bar
Key features:
100Watt, 940nm wavelength, MCC Package
940nm is widely used for industrial pumping
If you need to assemble laser diode stack for hair removal application, 100W 808nm MCC is recommended.
100W 808nm Micro Channel Diode Laser Bar with standard size can be used for all micro channel laser stack.
Data sheet
Item No.: WC940SB100
Item Name: 100W 940nm Water Cooled Single Bar Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 940nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 100W |
| Spectral Width FWHM | ≤3nm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 40Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 10Deg |
| Polarization Mode | TM |
| Slope Efficiency | ≥1.0W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ≤105A |
| Threshold Current Ith | ≤20A |
| Operating Voltage Vop | ≤2V |
| Power Conversion Efficiency | ≥55% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.28nm/℃ |
Package drawing
FAQ:
What is your terms of payment?
T/T or Western Union, for your choice.
Do you offer guarantee for the products?
Yes, all products have been tested before shipping out.
Lifelong technique support. 2 years warranty.
Could you do OEM(design and manufacture lasers for customer)?
Yes, we we have professional R&D team including software, hardware, electronics and designers 3D department and have enough ability to manufacture lasers completely according to customer's requirements.
Hot Tags: 100w 940nm mcc diode laser bar suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










