Description
200W 940nm CW Single Bar Laser Diode
Advantages:
Long Lifetime
Uniform Beam Profile
Applications:
Military Projects
Scientifical Researches
Medical
![]() | ![]() |
Drawing:

Data sheet:
| Optical | |
| Center Wavelength | 940nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 200W |
| Spectral Width FWHM | ≤3nm |
| Spectral Width FW90%E | ≤6nm |
| Fast Axis Divergence | 40Deg |
| Slow Axis Divergence | 10Deg |
| Polarization Mode | TM |
| Slope Efficiency | ≥1.0W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ≤210A |
| Threshold Current Ith | ≤20A |
| Operating Voltage Vop | ≤2V |
| Power Conversion Efficiency | ≥60% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 22~28℃ |
| Storage Temperature | 0~55℃ |
| Wavelength temperature coefficient | 0.28nm/ºC |
| Coolant | Deionized Water |
| Flow Rate/Bar | 0.4-0.7L/min |
| Max Inlet Pressure | 380kPa |
| Resistivity | 0.25-5MΩ*cm |
| Filted Water Particles | <5um |
About us:
Certification:
Contact us: info@brandnew-china.com
Order Procedure:
1. Contact us for more details by email
2. We send PI to you for payment, payment term is T/T or Western Union
3. Once payment is done, we will arrange production
4. Delivery time is 1-4 weeks depends on different order qty and request.
5. After delivery, we will send you DHL UPS FedEx TNT tracking no.
Hot Tags: 200w 940nm cw single bar laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China












