940nm 80W CS Mounted Laser Diode Conduction Cooled
Product Description
Features:
widely used in pumping of solid state laser
Lifetime of CS Mounted Laser Diode is up to 20000hours by using AnSn bonding and conductive cooling
Diode laser bar from Germany and conductive cooler from Japan
Besides regular CS laser diode, Brandnew can also customize various CS upon our client's requirements.
Applications:
· Solid-State Laser Pumping (DPSS Laser)
· Diode Laser Fiber Coupling
· Medical Therapeudics
· Research & Experiments
· Infrared Illumination
· Other Industry Applications


Options
20W CW, 808nm, 880nm, 915nm, 940nm, 976nm, 980nm
40W CW, 808nm, 880nm, 976nm, 980nm
60W CW, 808nm
100W QCW, 808nm, 880nm, 915nm, 940nm, 976nm, 980nm
200W QCW, 808nm, 880nm, 915nm, 940nm, 976nm, 980nm
300W QCW, 808nm 880nm, 915nm, 940nm, 976nm, 980nm
Customized Heatsink
Data sheet:
Item No.: CC940DL80
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 940nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Working Mode | CW |
| Output Power Per Bar | 80W |
| Number of Bars | 1 |
| Number of Emitter | 19 |
| Emitter Size | 100um |
| Filling Factor | 20% |
| Pitch of Emitter | 500um |
| Spectrum Width (FWHM) | <4.5nm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 35Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 8Deg |
| Polarization Mode | TE |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 73A |
| Threshold Current Ith | 6A |
| Operating Voltage Vop | 1.6V |
| Power Conversion Efficiency | 68% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~30℃ |
| Storage Temperature | 0~55℃ |
| Wavelength Temp Coefficient | 0.34nm/℃ |
Drawing


Hot Tags: 940nm 80w cs mounted laser diode conduction cooled suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










