975nm 80W Conduction Cooled CS Diode Laser for Industrial
Key features:
- Typical Wavelength:975±5nm
- High Power :80W
- Working Mode:CW
- Conduction Cooled
- CS Package
Application:
- laser pumping
- material processing
- industry
- medica
- defense
- military
- scientific researches
- Since 1999, 808nm high power diode lasers have found important applications in industrial lasers and pumped solid-state lasers (DPSSLs).
- They can lead to new applications where space, weight and power are critical.
- High-efficiency devices produce less waste heat, less stress on the cooling system, higher tolerance for heat transfer variations, lower junction temperatures and longer life.
-
Excellent heat dissipation with conduction or water high-pass cooling
-
Improves overall performance and extends the life of the laser diode.
-
A variety of optical components can also be optionally added to collimate the two optical axes.
Specifications
Item No.: CC975DL80
Item Name: 975nm 80W Conduction Cooled CS Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 975nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Working Mode | CW |
| Output Power Per Bar | 80W |
| Number of Bar | 1 |
| Emitter Size | 20mm |
| Number of Emitter | 29 |
| Bar to Bar Spacing | 1.8mm |
| FWHM | 22/29Deg |
| Polarization Mode | TM |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | ≤26A |
| Threshold Current Lth | ≤7A |
| Operating Voltage Vop | ≤2.9V |
| Power Conversion Efficiency | ≥45% |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 15-30℃ |
| Storage Temperture | 0-55℃ |
| Wavelength Temp Coefficient |
0.3nm/℃ |
Drawing:


Hot Tags: 975nm 80W Conduction Cooled CS Diode Laser Industrial suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China











