CW Single Bars Diode Laser
CW Single Bars Diode Laser have high reliability, high stability and high brightness, suitable for industrial laser applications. They have long life, are suitable for use in harsh environments, and support CW continuous laser mode. CS packaged laser diode bars perform well in industrial applications and are suitable for a variety of precision processing tasks such as accurate cutting, welding, drilling and engraving.
Feature:
Single Bar sealed package
High output power 60W
High stability
Long lifetime
Low smile
AuSn bonding
RoHS compliance
Application:
Medical Printing Industry Pumping

Data sheet
Item no.: CC880DL60
| Optical | |
| Center Wavelength | 880nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 60W |
| Working Mode | CW |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 36Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 10Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 65A |
| Threshold Current Ith | 10A |
| Operating Voltage Vop | 1.8V |
| Power Conversion Efficiency | 45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing

Hot Tags: cw single bars diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










