Hair Removal Diode Laser Stack

Product Description
This laser diode stark with macro-channels that avoid the common issues with obstructions. A huge variety of laser bars is available in this package and the central wavelength can be tuned to your needs.
The technical features of laser stacking include high uniformity and high peak power. For example, the 808nm quasi-continuous wave laser diode array has high uniformity and high peak power, which is suitable for various application scenarios. In addition, the advantage of laser stacking is that it can provide higher power density and better beam quality, thus performing well in industrial processing, medical beauty and other fields.
Specification:
Item Number:WC808VS600
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power | 500W/600W |
| Number of Bars | 10 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~50A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~18V |
| Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 20~30℃ |
| Storage Temp. | 0-55℃ |
Size:

Hot Tags: hair removal diode laser stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










