Description
40W 780nm CS Laser Diode Bar
Overview
Features:
Power can be 40w,60w,80w,100w
AuSn hard solder assembly technology
Standard configuration and customer-design package
Optimized OE conversion efficiency
Available with a fast-axis collimation lens
The number of emitters on the bar is specified as 19
Main Application:
Pumping
Defense
Medical
Scientific research

Data sheet
Item no.: CC780DL40
| Optical | |
| Center Wavelength | 780nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 40W |
| Working Mode | CW |
| Number of Emitter | 19 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 40A |
| Threshold Current Ith | 10.5A |
| Operating Voltage Vop | 1.85V |
| Power Conversion Efficiency | 52% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing

Hot Tags: 40w 780nm cs laser diode bar suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










