80mW 1550nm Butterfly Laser Diode with PM Fiber

Product Description
80mW 1550nm Butterfly Laser Diode with PM Fiber that is the 1550nm fiber coupled diode laser adopt PM fiber, FC/APC fiber connector, Built-in monitor photodiode, thermo-electric cooler and thermistor. 14pins butterfly fiber coupled diode laser, the line width is 1000kHz, which can make this diode laser maintain a good and stable output under high-efficiency work.
Overview
Features:
Single Mode Emission Spectral
1000kHz Laser Spectral Line Width
Polarization Maintaining Fiber, Terminated with FC/APC
14-Pin Butterfly Package; Integrated TE Cooler, Thermistor, Monitor PD
Application:
Raman spectrometer
Medical use
Upconversion material
Partical size analyzer

Data sheet:
Item No.: FC1550PM008
| Optical | |
| Center Wavelength | 1550nm |
| Wavelength Tolerance | ±3nm |
| Output Power | 80mW |
| Linewidth | 1000kHz |
| Fiber | |
| Fiber Type | PM |
| Fiber Connector | FC/APC |
| Electrical | |
| Threshold Current Ith | 40mA |
| Operating Current Iop | 400mA |
| Operating Voltage Vop | 1.6V |
| PD | 2mA |
| TEC Drive Current | 1.5A |
| TEC Drive Voltage | 3V |
| Thermistor kΩ/β(25℃) | 10KΩ/3930β |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40-85℃ |
Package Drawing

Hot Tags: 80mw 1550nm butterfly laser diode with pm fiber suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










