10W 445nm 450nm Fiber Diode Laser
Features:
10W output, highest can be 200W
445nm 450nm blue diode
Standard fiber 105um/0.22NA/1m/SMA905
Working mode: CW
Excellent choice for high reflective materials processing application
Spec sheet:
Item No.: FC450DL10
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength λ | 445nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 10W |
| Working Mode | CW |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 2.5A |
| Threshold Current Ith | 0.5A |
| Operating Voltage Vop | 25.5V |
| Fiber | |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing
FAQ:
How to proceed an order?
1. Contact us for more details by email
2. We send PI to you for payment, payment term is T/T or Western Union
3. Once payment is received, we will arrange the production.
4. Lead time is 1-2 weeks depends on different order qty and request.
5. Once the shipment is done, we will send you the DHL tracking number.
Could you do OEM(design and manufacture lasers for customer)?
Yes, we we have professional R&D team including software, hardware, electronics and designers 3D department and have enough ability to manufacture lasers completely according to customer's requirements.
Hot Tags: 10w 445nm 450nm fiber diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










