Description
450nm 45W Fiber Coupled Diode Laser

Overview
With PD,Thermister,TEC functions
Housing of the source: fiber coupling
Special design for next generation
High Power Blue Light source
Green and blue wavelengths are far more readily absorbed by many metals than IR, making the weld smoother and more easily controlled. In fact, copper absorbs blue light 13 times more than it does IR wavelengths; gold absorbs 66 times more blue than IR. Fabricators using these metals have long been eager for laser tools at alternative wavelengths that offer dollar-per-watt efficiencies.
Spec sheet:
Item No.: FC450DL45
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength λ | 450±10nm |
| Output Power | 45W |
| Working Mode | CW |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 2.5A |
| Threshold Current Ith | 0.3A |
| Operating Voltage Vop | 36V |
| Fiber | |
| Fiber Core Diameter | 400um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1~2m |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
Package Drawing

Hot Tags: 450nm 45w fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










