Description

10W 450W Detachable Fiber Coupled Diode Laser
Features:
- 10W stable CW output, 450nm blue wavelength
- Detachable FC 200um fiber design, easy maintenance
- High short-wavelength precision, minimal heat-affected zone
Application:
- Realizes spatter-free micro-welding of PCB boards and electronic component pins with ultra-small heat-affected zone
- Ideal for fine marking and engraving on metal, plastic and food packaging with high resolution and clear contrast
- Enables precision cutting and scribing of flexible plastic/film materials with smooth, burr-free edges
Data Sheet
Item No: FC450CB10
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 450nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 10W |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 3.5A |
| Threshold Current Ith | 0.5A |
| Operating Voltage Vop | 10V |
| Thermistor | Optional |
| Fiber | Detachable |
| Fiber Core Diameter | 200um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing:

Hot Tags: 10w cw fiber laser with aiming beam suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










