Description
↵
20W 450nm Blue Fiber Coupled Diode Laser
Features:
- 20W stable CW output, 450nm blue wavelength
- Detachable SMA905 fiber connector, easy maintenance
- High short-wavelength precision, minimal heat-affected zone
Applications:
- Ideal for copper/gold/aluminum welding and cladding, enabling spatter-free & porosity-free processing
- Realizes high-precision micro-soldering of PCB boards and electronic component pins
- Applied to fine marking and engraving on wood, leather and food packaging with high resolution and excellent contrast
- Suitable for precision cutting and scribing of flexible plastic/film materials with smooth, burr-free edges

Data Sheet
Item No: FC450CB15
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength λ | 450nm |
| Wavelength Tolerance | ±15nm |
| Output Power | 20W |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 2.5A |
| Threshold Current Ith | 0.3A |
| Operating Voltage Vop | 41V |
| Fiber | |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1-2m |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20-70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing:

Hot Tags: 20w 450nm blue fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










