Description
3W 450nm Fiber Coupled Laser Diode
Features:
445nm wavelength ; 3W output power
105µm fiber core diameter ; 0.22NA
PD/TEC/Aiming Beam/Thermistor/Detachable Fiber functions optioanal
Applications: Biochemical Analysis ; Scientific research

Data sheet:
Item No.: FC445DL3
Item Name: 3W 450nm Fiber Coupled Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 445±10nm |
| Output Power | 3W |
| Working Mode | CW |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >60mm |
| Fiber Length | 2m |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | SMA905/FC |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 1.6A |
| Threshold Current Ith | 0.2A |
| Operating Voltage Vop | 20V |
| TEC | |
| Operating Current lop | 6A |
| Operating Voltage Vop | 19.6V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.3nm/℃ |
Package drawing:

Hot Tags: 445nm 3w fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










