100W 808nm Fiber Coupled Diode Laser

Key Specification:
Wavelength: 808nm Output power: 100W
Available with up to 150 W of peak power at 808nm
Excellent temperature stability
High laser power density
Inspecting and burn-in procedures in every aspect come to a result to guarantee each product with the reliability, stability and long lifetime.
These lasers are commonly used for solid-state laser pumping, material processing, and a series of applications in the medical industry.
Package drawing:

Data sheet:
Item No.: FC808DL100
| Optical | |
| Center Wavelength | 808±5nm |
| Output Power | 100W |
| Spectral Width FWHM | 5nm |
| Slope Efficiency | 12W/A |
| Fiber | |
| Fiber Core/Cladding/Buffer Diameter | 200um/220um/320um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Length | 1.5m |
| Fiber Connector | Bare |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 9.5A |
| Threshold Current Ith | 1A |
| Operating Voltage Vop | 27V |
| Power Conversion Efficiency | 40% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20-55℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.3nm/℃ |
FAQ:
Could you do OEM(design and manufacture lasers for customer)?
Yes, we we have professional R&D team including software, hardware, electronics and designers 3D department and have enough ability to manufacture lasers completely according to customer's requirements.
Hot Tags: 100w 808nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode,










