40W 808nm Diode Laser with 15m Fiber
The working principle of 40W 808nm Fiber Coupled Diode Laser mainly involves laser generation, fiber transmission, coupling mechanism, and beam quality control. A laser diode is a device with a semiconductor material structure that achieves light amplification under appropriate external conditions (such as current injection), and ultimately outputs high-brightness, high-coherence laser light. As a medium for laser transmission, optical fiber has significant advantages such as low loss, high transmittance, and resistance to electromagnetic interference. The lens can precisely focus the beam from the laser diode onto the core of the optical fiber, thereby achieving efficient transmission of optical signal
Quick details:
Quality warranty is one year. Lifetime is over 10000hours.
Fiber length can be customized.
Brandnew can customize for customers according to their special needs

ESD PROTECTION – Electrostatic discharge is the primary cause of unexpected product failure. Take extreme precaution to prevent ESD. Use wrist straps, grounded work surfaces and rigorous antistatic techniques when handling the product.
Specification:
Item Number: FC808DL40
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 40W |
| Spectral Width FWHM | 4nm |
| >95% Power | 0.18NA |
| Slope Efficiency | 4W/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | 75mm |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 12A |
| Threshold Current Ith | 1.0A |
| Operating Voltage Vop | 9.0V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
Size:
![product-1-1 F]H((D_DQ6%3030%_NWG{VU](/Content/uploads/202098745/202003131328147269466.png)
Hot Tags: 40W 808nm Fiber Coupled Diode Laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode,










