1W 808nm Detachable Fiber Coupled Diode Laser
Features:
- continuous wave (CW) mode
- Fiber Connector:SMA905
- Center Wavelength:808±10nm
Applications:
- Beacons and Illumination
- Free-space Communication
- Infrared Sources

The 1W 808nm detachable fiber-coupled diode laser combines the advantages a detachable fiber optic cable for flexible use and efficient light transmission. This laser module operates in continuous wave (CW) mode. The detachable cable allows for easy replacement or interchangeability as needed, providing convenience for maintenance and adaptability to various setups. The fiber coupling ensures efficient transmission of light, enabling precise delivery of the laser beam to the target area while minimizing power loss.
Date sheet
Item Number: FC808CB1
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm±10nm |
| Output Power | 1W |
| Work mode | CW |
| Fiber | |
| Fiber Core | 400um |
| Fiber Length | 1M |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 5A |
| Threshold Current Lth | 1A |
| Operating Voltage Vop | 2V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
| Storage Tempeerature | -30~70℃ |
Illustration:
Hot Tags: 1w 808nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode










