100W 808nm Fiber Coupled Diode Laser Module
High power;High efficiency;High Brightness

Package drawing:

Data sheet:
Item No.: FC808DL100
Item Name: 100W 808nm Fiber Coupled Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 808±5nm |
| Output Power | 100W |
| Spectral Width FWHM | 4.5nm |
| Slope Efficiency | 12.5W/A |
| Fiber | |
| Fiber Core | 200um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | Bare |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 9-10A |
| Threshold Current Ith | 1A |
| Operating Voltage Vop | 27V |
| Power Conversion Efficiency | 40% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20-55℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.3nm/℃ |
About us:
Hangzhou Brandnew Technology Co., Ltd.
Founded in 2011, BrandNew, the laser diode company, manufactures high-power diode lasers and systems in a wide range of output powers and wavelengths including fiber-coupled, stack bar lasers and plug and play lasers.
Cooperated with Institute of semiconductors Chinese academy of sciences and Zhejiang University, Today, over 60 technicians and 2 scientists, 20 technicians are with PHD degree.
Hot Tags: 100w 808nm fiber coupled diode laser module suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, , Fiber Coupled Laser Diode










