2W Fiber Coupled Laser Diode
This is 808nm 2W Fiber Coupled Laser Diode with Jenoptik Chip, employing professional coupling technology with multiple advantages and is widely applied in the market.
Multiple advantages: compact design stable output power high power high efficiency long lifetime |
Wide applications: |
| Specification: | |
| Output Power | 2W |
| Center Wavelength | 808nm |
| Spectral Width | ≤6nm |
| Threshold Current | 0.45A |
| Operating Current | 3.3A |
| Operating Voltage | 1.8V |
| Convention Efficiency | 50% |
| >90% Power | 0.15NA |
| Wavelength Shift vs. Temperature | 0.28nm/℃ |
| Slop Efficiency | ≥0.95W/A |
| Storage Temperature | -30~70°C(Non-Condensing) |
| Operating Temperature | 15~55°C |
| Fiber Bend Radius | >30mm |
| Core Diameter | 200um |
| Numeric Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | SMA905 |
About us
Hangzhou Brandnew Technology Co., Ltd.
Founded in 2011, BrandNew, the laser diode company, manufactures high-power diode lasers and systems in a wide range of output powers and wavelengths including fiber-coupled, stack bar lasers and plug and play lasers.
Cooperated with Institute of semiconductors Chinese academy of sciences and Zhejiang University, Today, over 60 technicians and 2 scientists, 20 technicians are with PHD degree. Production space is 10000 Class Lab Clean Room with 2000 square meters. Turnover per year is more than 10M US dollars.
BrandNew's strengths are in talent employees, quality engineering,Process control, product development and volume manufacturing.
Certification
Contact us
Yoyo Email: info@brandnew-china.com
WhatsApp: +86 13867679409
Hot Tags: 2w fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode












