Description
3W Fiber Coupled Laser Diode
Quick details:
laser chip from Jenoptik Germany
substrate/shell from Tecnisco Japan
fiber from Nufern Germany
200um/0.22NA/1m/SMA905
![]() | ![]() |
| Specification: | |
| Output Power | 3W |
| Center Wavelength | 808nm |
| Spectral Width | 5nm |
| Threshold Current | 0.7A |
| Operating Current | 4A |
| Operating Voltage | 1.7V |
| Convention Efficiency | 45% |
| Wavelength Shift vs. Temperature | ~0.3nm/℃ |
| Storage Temperature | -30~70°C(Non-Condensing) |
| Operating Temperature | 15~55°C |
| Fiber Bend Radius | >60mm |
| Core Diameter | 200um |
| Numeric Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | SMA905 |
Order Procedure:
1. Contact us for more details by email
2. We send PI to you for payment, payment term is T/T or Western Union
3. Once payment is done, we will arrange production
4. Delivery time is 1-4 weeks depends on different order qty and request.
5. After delivery, we will send you DHL UPS FedEx TNT tracking no.
Certification:
Contact us:
Hot Tags: 3w fiber coupled laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode












