6W 808nm Fiber Coupled Diode Laser
This 808nm diode laser produces 6W from a 105um fiber. Its low threshold current and high slope efficiency result in a low operating current which enhances reliability
Applications:
Laser processing: In the fields of laser marking, laser cutting, laser welding, etc., fiber-coupled lasers achieve high-quality and high-efficiency processing with their precise control and efficient energy conversion. At the same time, in the medical field, fiber-coupled lasers are also used for fine operations such as laser beauty and surgical lighting.
Optical communication: Fiber-coupled lasers are one of the core devices in fiber-optic communication systems. By coupling optical signals into optical fibers for transmission, high-speed and long-distance data transmission is achieved. In modern communication networks, fiber-coupled lasers increase data transmission rates and capacity, and reduce transmission losses and costs.
LiDAR and other scientific research fields: Fiber-coupled lasers play an important role in LiDAR systems. They are used in various scientific research and applications by emitting laser beams and receiving reflected signals. In addition, it also plays an irreplaceable role in optical sensing, medical diagnosis and treatment, entertainment and display, etc.

| Specification: | |
| Output Power | 6W |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Spectral Width(FWHM) | 3nm |
| Threshold Current | 0.7A |
| Operating Current | 8.0A |
| Operating Voltage | 1.75V |
| Convention Efficiency | 50% |
| >90% Power | 0.15NA |
|
Wavelength vs. Temperature |
0.3nm/℃ |
| Slop Efficiency | 0.9W/A |
| Storage Temperature | -30~70°C |
| Operating Temperature | 15~55°C |
| Core Diameter | 105μm |
| Numeric Aperture | 0.22 |
| Fiber Connector | SMA905 |
![product-1-1 U0]D56FR`L0~$RCSJ4FG_7I](/Content/upload/201998745/201904291550584477060.png)

Hot Tags: 6w 808nm fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode










