Description
808nm 50W Multimode Fiber Laser Diode Module with 0.22NA 400um Fiber
We deliver 808nm 50W Multimode Fiber Laser Diode Module employing professional coupling technology, that enjoy multiple advantages.This laser diode modules can provide a unique solution for the market,offering powerful technical attributes in a cost-effective package.
Advantages:
◆ compact design ◆ stable output power ◆ high power
◆ high efficiency ◆ long lifetime ◆ convenient packaging
Applications:
● Medical ● Lighting
● Pump Source ● Material Processing
Specifications:
| Output Power | 50W |
| Center Wavelength | 808nm |
| Spectral Width | 3.5nm |
| Threshold Current | 1.0A |
| Operating Current | 9.0A |
| Operating Voltage | 12.0V |
| Convention Efficiency | 40% |
| 95% Power | 0.18NA |
| Wavelength Shift vs. Temperature | 0.3nm/℃ |
| Slop Efficiency | 6.0W/A |
| Storage Temperature | -30~70°C(Non-Condensing) |
| Operating Temperature | 15~35°C |
| Fiber Bend Radius | 150mm |
| Core Diameter | 400μm |
| Numeric Aperture | 0.22 |
| Fiber Connector | BARE |
Dimension:

Contact us:

Hot Tags: 808nm 50w multimode fiber laser diode module suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode










